Начало    | История    | Местоположение    | Леглова база  | Атракции  | Фотогалерия  | Цени и Контакти 

 

| История |


Културни и исторически забележителности

В непосредствена близост до с.Синьо бърдо се намират следните културно-исторически забележителности:

- Струпешката могила в с.Струпец, на която се намират развалините на Римската крепост „Виноград” (Градище). Тези останки са били открити при построяването на телевизионна и радио транслационна кула. За съжаление част от останките на крепостта са погребани под циментовите основи на кулата. Струпешката могила е пронизана от няколко подобни на пещери канала. Тези канали водят до римски подземни гробници, които за съжаление са били ограбвани с течение на времето, но за радост са останали доста артефакти в тях като масивните каменни орнаменти, мебели и др.

- Историческата височина Кривград над с.Караш, където са запазени останки от стара римска крепост. Крепостта Кривград е била обект на много изследвания. При разкопки са открити старини, потвърждаващи наличието на живот по тези места още през III-IV век. Намерени са римски и византийски монети от времето на Аврелий, Теодосий I, Юстиниян I и др., дялани камъни и фрагменти от паметници с оброчен надпис, еднокорабна базилика и др. Част от тези находки се пазят в Археологическия музей в София. В подножието на Кривград съществува надпис, потвърждаващ и по-късно значение на крепостта като средновековна българска крепост “Калето”. Исторически паметник на културата.

- Струпешкият (Тържишки) Манастир „Св. Пророк Илия“ - на около 5 километра западно от с. Синьо бърдо. Основан е през Ранното Средновековие, но след падането на България под турско робство е разрушен. Възстановен е през 1824 г. от Димитраки Хаджитошев. Понастоящем манастирът е постоянно действащ, служби се отслужват на големите църковни празници. Преди няколко години беше построена нова църква, точно до старата, останала още от времето на византийското владичество. Манастирът предлага възможност на посетителите си да пренощуват.

- Черквата “Свети Николай” в с.Караш. Бялата й камбанария се вижда в горния край на селото. Построена е след получаване на специално разрешение от Султан Абдул Азис. Оригиналът на султанския ферман се съхранява в народната библиотека “Св. Св. Кирил и Методи” в гр.София. Църквата е строена в продължение на 5 години и е осветена на 18 март 1863 година. Камбаната е отливана на място от дарените бакърени съдове. Иконите са с висока художествена стойност, рисувани от иконописец Пенчо Хаджинайденов от Черни Осъм. Особено ценна е изящната вита стълба до балкона за хористите, изработена от италиански каменоделци. Завесата в църквата е изработена от сърма в Москва и за нея са платени 104 лева в злато. Църквата е обявена за паметник на културата.

- Параклис и църква “Св. Архангел Михаил” в с. Курново, започнати през 1856 г. и завършени през 1869 г. По време на строежа на църквата в близост е построено ханче за преминаващите през селото пътници за гр. Ботевград и гр. София. Ханчето е завършено през 1866 г. В него Васил Левски основава селски революционен комитет през 1872 г. След освобождението в ханчето се настанява кметството до построяване на сегашната сграда. Църквата и ханчето са запазени и до днес.

- Средновековна църква, намираща се в местността "Гробището" на 1,5 км. северо-западно от с.Ослен Криводол, обявена за паметник на културата

- Средновековна крепост, намираща се на 3 км. северно от с.Ослен Криводол, обявена за паметник на културата, която все още не е изучена

- Старата църква в с.Ослен Криводол, строена през 1840 г. е реставрирана през 2004 г. и една от най-живописните в района

- Праисторически селища и пещерни обиталища в района на с. Царевец. Голям тракийски некропол е свидетелство за родово тракийско имение и тракийско селище, обитавано през медно-каменната епоха. Праисторически находки са налични и в местността "Райчов дол".

- Църквата "Свети Николай" в с.Царевец, построена около XII-XIII век, обновена през 1747 г. През 1972 г. тя е обявена за национален паметник на културата. Особена ценност представлява уникалния за нашите земи и единствен запазен в цялост зидан иконостас, украсен със стенописи. В съседство с църквата "Св. Николай" се намира и църквата "Св. Димитър" строена 1884 г.

- Църквата "Св. Николай" в с.Горна Кремена, е построена в началото на 18 в.

- Останките на праисторическото селище "Заминец" в с.Горна Кремена

- Огромни тракийски могили в околностите на с.Долна Кремена, обитавани от траките през железната ера. Разкритията в тях свидетелстват за богато тракийско земеделско имение.

- Разкопките на разкошна вила Рустика в местността .Робин дол при с. Долна Кремена.

- Стара църква от XIII в с.Долна Кремена., възобновена и зографисана отново през XIX в.

 

| 1.. |   | 2 |  

© 2007 PriRogachite.com. Всички права запазени. Изпълнител на проекта .kRaev.